Dominik Blajer Mistrzem Polski Digital Motorsport – wyniki 5 rundy Porsche Esports Sprint Challenge

Wywiad z Dominikiem Blajerem Mistrzem Polski Digital Motorsportu

Rennsport.pl przybliża świat motorsportu. Poza relacjami z poszczególnych wydarzeń nie zabraknie tu także wywiadów. Właśnie przyszedł czas na taką formę. Rozsiądź się wygodnie i zapraszam do lektury wywiadu z Dominikiem Blajerem – Mistrzem Polski Digital Motorsport!

Dominik na wstępie gratuluję świetnego wyniku na ostatniej rundzie Mistrzostw Polski Digital Motorsportu. Chciałbym się Ciebie zapytać jak zaczęła się Twoja przygoda z Simracingiem?

Dziękuję. Moja przygoda zaczęła się przypadkiem. Nigdy, nie pomyślałbym, kiedy  zaczynałem, że będę w tym miejscu, w którym jestem dziś. Już od dziecka fascynowałem się wyścigami i rajdami. Swoją przygodę z simracingiem zacząłem w wieku 3 lat, grając w Colina McRae 2.0. Moim idolem był sam Robert Kubica. Zawsze marzyłem, żeby być taki, jak on. W wieku 7 lat grałem w F1 Challenge, następnie edycje F1 2010 i 2011. 

W 2015 roku kupiłem Dirt Rally. Gdy zacząłem jeździć w ligach, okazało się, że naprawdę jestem dobry. Później przyszedł czas na Assetto Corse. No i tak to się potoczyło.

Dirt Rally - simracing
Źródło Steam

Jak oceniasz do tego momentu Mistrzostwa Polski Digital Motorsportu, dobór torów, czasu trwania mistrzostw, jak i sama kwestia samochodu Porsche Cayman GT4 Clubsport?

Dobór torów do tego samochodu jest idealny. Rozsądna ilość rund i dużo czasu by się przygotować do każdej z nich. 

Podczas kilku rund udało się dostrzec wysoki poziom wśród innych zawodników Porsche Esports Sprint Challenge, w porównaniu do innych pucharów/lig jak oceniasz umiejętności Polskich simracerów?

Każdy uczestnik łapiący się do wyścigu poprzez prekwalifikacje, prezentuje bardzo wysoki poziom. Tu nikogo nie można lekceważyć. Poziom w Polsce jest zapewne jednym z najlepszych na świecie.

Dało się zauważyć, że Porsche Cayman GT4 Clubsport w Twoich rękach prowadził się jak po sznurku, czy to kwestia setek kilometrów nim przejechanych czy naturalnie wpasował się w Twoje preferencje?

Samochody wyścigowe Porsche uwielbiam pod względem prowadzenia. Ten model w Assetto Corsa nie wpasował się w 100% w moje preferencje. Jest specyficzny w prowadzeniu, a zarazem trudny i ciężko go wyczuć.

samochód wyścigowy w symulatorze
Porsche Cayman GT4 Clubsport w malowaniu DV1 TRITON Racing

Jakie masz plany co do swojej kariery simracingowej? Planujesz spróbować swoich sił za kierownicą prawdziwego samochodu podczas np. Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski (WSMP)?

Plany nie są ściśle ustalone. Wszystko dzieje się spontanicznie. Mogę zdradzić, że teraz celem jest wejście z przytupem na arenę międzynarodową. Chciałbym spróbować swoich sił w samochodzie na prawdziwym torze, ale wiemy jakie są realia.

Dominik Blajer po wygraniu 5 rundy Porsche Esports Sprint Challenge
Dominik po wygraniu 5 rundy Porsche Esports Sprint Challenge, źródło Facebook

Kiedy odkryłeś, że jesteś szybkim kierowcą simracingowym? Czy wyszło to naturalnie czy czytałeś/oglądałeś jakieś poradniki albo brałeś udział w sesjach trenerskich?

Odkryłem to właśnie w Dirt Rally. Wyszło to naturalnie. Od dziecka szlifowałem swoje umiejętności. 

Widziałem już wcześniej, że doszły do Ciebie pedały Heusinkveld, jednak podczas Mistrzostw ich nie używałeś. Opowiedz naszym czytelnikom jaki rig posiadasz, jaki  setup monitorów posiadasz? Ponieważ przyjęło się, żeby być szybkim w simracingu trzeba wydać pokaźną sumę na symulator i komputer.

Nie trzeba wydawać dużo pieniędzy żeby być szybkim. Mój setup do tej pory był skromny. Jedna z tańszych zestawów kierownic Logitech G27. Zwykłe biurko, fotel na kółkach i jeden monitor. Teraz wchodzę na wyższy level, jeśli chodzi o sprzęt. Zdjęcia pewnie niebawem na moich social media, na które zapraszam!

simracing - symulator do wyścigów Dominika Blajera
Stanowiska Dominika

Przed Tobą została jedna runda w Porsche Esports Sprint Challenge, rozgrywająca się na Torze Poznań, jakie masz plany na ostatnią rundę?

Plany są proste. Wygrać!

Simracing na wizualizacji Toru Poznań

Jakie rady przekazałbyś początkującym osobom zaczynającym przygodę z simracingiem? Od czego powinni zacząć, jaką grę najbardziej polecasz, która według Ciebie posiada najlepsza fizykę i w której najbardziej lubisz się ścigać?

Nigdy się nie poddawać, ciężko trenować i mieć dużo samozaparcia. Proponuję zaczynać w Assetto Corsa. Dobra fizyka, duży wybór aut i torów oraz niezliczona ilość lig. Jeśli chcemy wejść na wyższy poziom to polecam iRacing, gdzie możliwości rywalizacji są przeogromne.

Jazda Dominika podczas trzeciej rundy

Relacja z 5 Rundy Porsche Esports Sprint Challenge

Podczas piątej rundy Mistrzostw Polski Digital Motorsportu mieliśmy okazję oglądać jedną z ciekawszych rywalizacji na wirtualnych torach. Ostatnia runda rozgrywała się na torze Autodrom Most. Nitka toru składa się z aż 21 zakrętów i ponad 4 kilometrów asfaltu.

Blajer, Tyszkiewiczi Łukaszek bez straty na pierwszym okrążeniu Porsche Esports Sprint Challenge

Podczas ostatniej rundy pierwszego wyścigu już na pierwszym zakręcie świeżo po starcie mieliśmy okazję zobaczyć spore przetasowanie się wśród zawodników. Bez straty na pierwszym okrążeniu przejechało tylko trzech zawodników Blajer, Tyszkiewicz oraz Łukaszek.

Warto pochwalić próbę wyprzedzenia Dominika Blajera przez Mateusza Tyszkiewicza na ostatnim okrążeniu, próba niestety się nie udała, jednak była bardzo odważna.

Zwycięzcy pierwszego wyścigu 5 Rundy Porsche Esports Sprint Challenge

Pierwszy wyścig wygrał Dominik Blajer zdobywając 52 punkty. Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Tyszkiewicz uzyskując 36 punktów a podium zamknął Wojciech Łukaszek z 30 punktami.

Drugi wyścig z odwróconymi zawodnikami z top10 również dostarczył sporo ciekawych wrażeń. Ponownie na pierwszym zakręcie były delikatne problemy przez które Mateusz Tyszkiewicz spadł na 19 miejsce z 9. Dominikowi udało się przeskoczyć z 10 na 7.

Jednak już na drugim okrążeniu Dominik Blajer uległ wypadkowi spadając z 6 miejsca na 19 miejsce.

Łukasz Sokół, Tomasz Mironowicz oraz Zbigniew Siara na podium drugiego wyścigu 5 Rundy Porsche Esports Sprint Challenge

Drugi wyścig wygrywa Łukasz Sokół uzyskując 27 punktów, miejsce drugie należy do Tomasza Mironowicza z 18 punktami do klasyfikacji generalnej, na miejscu 3 znalazł się Zbigniew Siara uzyskując 15 punktów.

Wyniki 5 rundy Porsche Esports Sprint Challenge

One thought on “Dominik Blajer Mistrzem Polski Digital Motorsport – wyniki 5 rundy Porsche Esports Sprint Challenge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.