Relacja z Tor Poznań Track Day 23.08.2020

Motorsport rządzi się swoimi prawami, każdy kto choć raz spróbował swoich sił w tym sporcie doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Tu nie ma znaczenia czy jest to trening, track day, amatorski wyścig czy rywalizacja na światowym poziomie. Wszędzie występują te same schematy i obawy. Wszystko się może zdarzyć. Pozostaje pytanie: czy to źle? Według mnie właśnie nie! Na tym polega pewna nieprzewidywalność motorsportu.

Tor Poznań Track Day – ogólnopolski puchar time-attack VTEC Cup

Podczas niedzielnego Track Dayu rozgrywane były przejazdy w ramach VTEC Cup. Tor Poznań jest jedną z pięciu lokalizacji tegorocznych rozgrywek. Jazdy na podpoznańskim torze 23 sierpnia były zatem zdominowane przez samochody wyścigowe marki Honda, a także te napędzane ich silnikami. Od 10:30 do 13:30 po torze w większości jeździły Hondy, spora część z nich na wyścigowych slickach, z pełnymi klatkami, dodatkami poprawiającymi docisk. Jednym słowem było na co popatrzeć, i czego posłuchać.

Honda, Porsche, BMW czy Renault – samochody wyścigowe Poznań Track Day

Po 14:00 na tor wjechali zawodnicy, którzy już wcześniej posiadali licencję TPTD. W przeciwieństwie do porannej jazdy grupa była mieszana i poza Hondami, mogliśmy podziwiać wyścigowe Porsche, BMW czy Renault a nawet Citroeny. Zawodnicy byli podzieleni na dwie grupy czerwoną i żółtą. Grupa żółta była tą liczniejszą i liczyła 18 zawodników, natomiast w grupie czerwonej było zapisanych 13 kierowców.

Tor Poznań Track Day sierpień 2020
Rennsport

Można powiedzieć, że frekwencja dopisała i jednocześnie na torze konkurowało ze sobą wielu amatorów ścigania na torze w swoich sportowych autach.

Awarie na Torze Poznań podczas sierpniowego Track Day

Motorsport nie byłby sobą, gdyby nie sprawił pewnych niespodzianek. Już po kilku okrążeniach kwalifikacyjnych grupy żółtej na torze pojawiła się śliska plama spowodowana wyciekiem płynu chłodniczego. Na tym samym okrążeniu lekkiej awarii uległo także BMW. Przez wycieki oleju i płynu chłodniczego tor został zamknięty z uwagi na konieczność posprzątania.

Track Day na torze Poznań podczas VTEC CUP POLAND
Rennsport

Po około godzinie sprzątania tor został otwarty na nowo dla zawodników. Należy zaznaczyć, że powierzchnia asfaltu do wyczyszczenia była spora, a służby porządkowe szybko uwinęły się z kłopotliwym wyciekiem.

Jednak to nie koniec niemiłych niespodzianek! Podczas przedostatniej rundy grupy żółtej na zakręcie 10 potocznie zwanym Dębami, awarii uległa Honda. Z samochodu nastąpił wyciek oleju a całość odbyła się w gęstej chmurze dymu. Niestety, nie obyło się także bez lekkiego pożaru. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a Marshalle oraz straż pożarna szybko interweniowali, pomagając zminimalizować straty wyrządzone przez ogień.

amatorskie wyścigi motorsportowe na Torze Poznań
Rennsport

Tym razem nowa plama oleju została bardzo szybko posprzątana, a reszta zawodników mogła ze spokojem pojechać ostatnią rundę podczas tej edycji Tor Poznań Track Day. Szczerze mówiąc dawno nie widziałem tyle awarii samochodów podczas jednego dnia. Było to o tyle dziwne, że podczas niedzielnego Track Dayu nie było wysokich temperatur. W większości wskazania termometru oscylowały w granicach 20-22 stopni Celsjusza.

Gratulacje dla zespołu TPTD który szybko uwinął się ze śliskimi plamami po płynie chłodniczym czy oleju. Dopiero gdy się przejechało tor po sprzątaniu, można było uzmysłowić sobie ile widać szkód i brudu na asfalcie spowodowanych przez te kilka awarii samochodów wyścigowych.

Kolejny Track Day na torze Poznań już 5 września

Już 5 wrześnie odbędzie się specjalna edycja Track Dayu dedykowana członkom Porsche Club Poland. 6 września dostępna będzie VII runda dla wszystkich chętnych ścigania. Więcej informacji co, kiedy i jak znajdziecie w sekcji wydarzenia.


Macie jakieś pytania co do ścigania się na Tor Poznań Track Day? Może chcecie sami wystartować, ale nie wiecie od czego zacząć? Zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.